آموزشی

هسته های کودا چیست؟ + توضیحات

هسته cuda چیست

هسته cuda چیست؟

هسته cuda (کودا) یکی از بحث برانگیز ترین و جزو اجزای مهم و تاثیر گذار بخش اطلاعات فنی کارت های گرافیک شرکت انویدیا به شمار میرود این کلمه مخفف محاسبه معماری یکپارچه ی دستگاه است

پردازش چندگانه

هسته ی کودا جزئی از کارت گرافیک است که مسئولیت پردازش تصاویر را بر عهده دارد با مقدار اندکی تفاوت دارای پیچیدگی معماری کمتری است اما در مقدار گسترده تری در کارت گرافیک قرار میگیرد به طور طبیعی پردازنده های معمولی دارای 2 الی 16 هسته است اما این تعداد در هسته های کودا به عدد 100 تا میرسد که عدد قابل توجهی برای یک هسته کارت گرافیک است .

امروزه هسته های کارت های گرافیک مدرن و جدید به هزار یا بیشتر از آن میرسد که عدده بی نظیری محسوب میشود.

 

برای مثال : کارت گرافیک RTX3050 با 2560 هسته کودا

کارت گرافیک ایسوس ASUS Dual GeForce RTX 3050 OC Edition 8GB

 

کار هسته cuda چیست؟

و بصورت خلاصه به این نکته میتوان اشاره کرد که کارهسته کودا این است که در انجام کار بصورت موازی و پارالل عمل میکنند

در صورتی که دارای دو یا چهار یا هشت هسته باشد و زمانی که پردازش بصورت جداگانه در هسته های متفاوت انجام میشود ، قسمت های مختلف تاثیر بسزایی در اجرای بازی مختلف دارد

بصورتی که توانایی اجرای آنها را به نحوه چشمگیری افزایش دهد مخصوصا در اجرا و پردازش بازی مختلف کامپیوتری شخصیت های داستانی و ….. بصورت مجزا در هسته ی آن اجرا و به نمایش درآورده میشود تا فعالیتی که فرد به آن مشغول است به نحوه بهتری انجام شود.

 

برای مثال ، در یک صحنه بازی چندین کاراکتر داریم ، مثلا آدمک ، لباس ، آسمان ، درخت ، … . هر کدام از این دیتا کاراکتر ها در هسته خودشان پردازش میشوند.

 

هسته کودا چیست

دلیل اهمیت هسته کودا در گیمینگ چیست ؟

هسته ی کودا مسئولیت ارتباط گرفتن با کارت گرافیک را به عهده دارد و در عین حال هسته سی پی یو کار متفاوتی نسبت به هسته کودا انجام میدهد و اهمیت هسته cuda بر سر این مسئله است که تاثیر بسیار زیادی بر روی گرافیک بازی های ویدئویی میگذارد.

زمانی که شما بی صبرانه منتظر به نمایش درامدن (لود شدن ) بازی هستید هسته ی کودا وظیفه لود شدن آن را بر عهده دارد در صورتی که ما از آن خبری نداریم و این در پس زمینه اتفاق می‌افتد.

 

وظایف اصلی هسته کودا

1.صحنه سازی کردن

2.طراحی شخصیت های بازی

3.نور پردازی در هنگام بازی

 

هسته کودا

هسته cuda با بر عهده داشتن پردازش سنگین بازی ها نقش بسزایی در توانایی کارت گرافیک انویدیا ایفا میکند و برای انتخاب کارت گرافیک مناسب هسته کودا باید به برخی نکات از جمله میزان رم و پردازش انها بر اساس هسته توجه کرد که نکته ای دیگری که برای خرید کارت گرافیک لازم است باید قبل از خرید به آن فکر کرد.

منبع: گیمستان و ویکیپدیا از گیمستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.